НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

Чоловік — теж родич

Зміст

Завдяки новому закону, чоловік отримав право бути офіційним захисником дружини

Не дивуйтесь: донедавна близькими родичами формально вважались лише батьки, дружина, діти, рідні брати і сестри, дідусь, бабуся, онуки.

Днями Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до статті 32 Кримінально-процесуального кодексу України”, яким нарешті віднесла чоловіка до категорії “близьких родичів”.

Про наслідки цього нововведення — у розмові “Експресу” із автором цього закону, народним депутатом, головою підкомітету парламентського комітету з питань правової політики Юрієм Мірошниченком.

Поясніть, будь ласка, як так сталося, що до цього часу чоловік не входив у коло близьких родичів?

— Річ у тім, що раніше вважалося, нібито до скоєння злочинів схильні переважно чоловіки. Тому їхнім близьким родичам надавали процесуальні права. Проте тепер стало очевидним, що і жінки здатні на злочини, отож чоловікам також необхідні процесуальні права.

Які саме права ви маєте на увазі?

— Наприклад, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, близькі родичі можуть відмовитись від свідчень проти свого родича. Якщо ж людина не є близьким родичем, відмовитись від цього вона не має права. Уявляєте, як почувався чоловік, якого змушували свідчити проти своєї дружини: звинувачувати її не хочеться, а за надання неправдивих свідчень передбачена кримінальна відповідальність?

Що ще зміниться після такого нововведення?

— Близький родич, яким тепер визнано чоловіка, може бути законним захисником особи та від її імені укладати договір про надання правової допомоги. Раніше він того робити не міг, оскільки його статус формально цього не дозволяв. Це дуже важливо, адже дружина не завжди має змогу вчасно знайти адвоката та оплатити його часто недешеві послуги. А, окрім близьких родичів, захисниками можуть бути лише особи, що мають свідоцтво про право заняття адвокатською практикою.

А чи змінить щось статус близького родича у фінансових стосунках чоловіка і дружини? Чи відіграватиме він якусь роль, наприклад, під час розподілу майна при розлученні?

— Ні. Оскільки зміни, внесені до Кримінально-процесуального кодексу, стосуються лише кримінального, а не цивільного права.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 5 (5563) 20 — 27 січня 2011 року

Зміст