НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

“Шапка доларів” за віслюка

Зміст

У селі Заболотне виникла перша на Вінниччині ферма віслюків

Селяни із зачудуванням споглядають незвичних тут тварин і не відають про їхні переваги над конем та коровою.

“Оце противно кричать, аж на всеньке село чути. То ви йдіть на той галас та й втрапите, куди вам треба, — спроваджує мене місцевий дядько. — А яка з них користь, хтозна? Тільки й того, що малі та їдять небагато”.

Несподівано селянин каже, що пробував домовитись із директором сільгоспучилища, аби купити одного віслюка, а той відповів: “Давай шапку доларів, бо сам стільки платив”. Віслюків Василь Романцов, директор місцевого сільгоспучилища, придбав торік. Каже, що це була його мрія відтоді, як побував у Франції на молочній віслючій фермі. Двадцять невеликих симпатичних тварин приносили своєму господареві щороку чистого прибутку понад 100 тисяч євро. А тому, що молоко ослиць є дуже цінною сировиною для косметичної промисловості. Недарма ж колись Клеопатра приймала ванни з їх молока і стала найзвабливішою жінкою світу! Ще його цінують завдяки високому вмісту інших лікувальних речовин. Тож попит на це молоко у світі зростає. Віслюків пан Романцов виписав із Болгарії, Туреччини та Ірану. Про ціну воліє не говорити, але коли я зауважую, що в інтернеті пропонують таких вухастиків від 300 євро за голову, директор лише усміхається: “Ми шукали їх за прийнятною ціною. Тому й купували якісний молодняк із перших рук, а не через посередників. А про шапку доларів я пожартував”.

Сьогодні багато охочих купити в нього лошат. Але найближчими роками він планує лише нарощувати поголів'я, тому й доводиться відмовляти, хоча гроші за віслючків уже пропонують чималі. Натомість як доглядати їх, ще мало хто відає.

“А ви вважаєте, що в нас такі ферми мають перспективу?” — цікавлюсь у директора. — “Неодмінно. Це питання лише кількох років. Ось, дивіться, віслюк їсть не більше за козу. Молока дає стільки ж. Та його цінність у кілька разів вища. І ще при своїх невеликих габаритах він значно витриваліший за коня. Може перевозити на собі вантажі до 130 кілограмів, притім кілька діб обходитись без води та їжі”. Тут цієї весни отримали вже й перше поповнення — Савку, Альошку й Ганю. Тепер табун нараховує п'ятеро самців та семеро самиць. Нині всі вони на вільному випасанні разом із козами і вівцями. Пастух Василь до своїх плеканців жодних претензій не має. Каже, що віслюки набагато кмітливіші за кіз, не кажучи вже про овець. Їм достатньо лише раз показати межу, яку не можна перетинати, й далі вони самі завертатимуть від неї овець та кіз. “Той, хто назвав віслюків дурними, сам розуму не мав”, — зауважує на прощання.

Людмила МРАЧКОВСЬКА

„Експрес” № 76 (5834) 14 — 21 липня 2011 року

Зміст