НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

Або працюй, або на пенсію!

Зміст

Ухвалені недавно пенсійні правила містять чимало оригінальних новацій

Багато літніх людей, особливо передпенсійного віку, які невдовзі мають вийти на заслужений відпочинок, неабияк стривожені. Адже ось-ось — і набере сили закон про пенсійну реформу. Як по-новому призначатимуть і нараховуватимуть пенсії?

Що зміниться на краще, а що — на гірше? Кому доведеться робити нелегкий вибір: або пенсія, або робота? Як здійснюватимуть перерахунок працюючим пенсіонерам? Чи не відмінили пільг, а також різних доплат та надбавок до пенсій?

На ці та інші запитання читачі “Експресу” мали нагоду почути відповіді компетентного фахівця Головного управління Пенсійного фонду України Зінаїди Берік.

А що в законі?

Мене звати Олександр. Скажіть, Зінаїдо Андріївно, чи вся реформа розпочнеться з 1 вересня цього року, а чи лише якісь її окремі норми, наприклад, підвищення пенсійного віку для жінок?

— Якщо закон буде офіційно підписаний та оприлюднений, то він набере сили з 1 вересня. Деякі норми, наприклад, трирічне право на достроковий вихід на пенсію в 55 років чи можливість брати для нарахування пенсії зарплату й до 2000 року, будуть тимчасовими, а деякі, зокрема запровадження другого рівня пенсійної системи (обов'язкового державного накопичення), — взагалі без конкретної дати. Вони діятимуть тоді, коли буде досягнута бездефіцитність Пенсійного фонду.

Я із Житомира — Кривошапко Петро Павлович. Коли готували пенсійну реформу, то багато говорили про те, що працюючим пенсіонерам обмежать виплати. Треба буде або звільнятися з роботи, або зменшать розмір пенсії. І це правило мало стосуватися як нових пенсіонерів, так і старих. Чи є ця норма в новому пенсійному законі? Якщо так, то розкажіть, як вона діятиме?

— Такої норми в законі нема. Пенсіонери можуть працювати, якщо мають таку можливість. Хоча деякі обмеження все-таки запровадили. Не дозволили працювати тим жінкам, які з 1 вересня цього року скористаються наданим їм тимчасовим правом вийти на пенсію не за новим віком, а по-старому — в 55 років. Жінка сама повинна вирішити: йти на пенсію достроково чи працювати далі. Якщо ж обрала роботу, то вихід на пенсію відкладається.

Обмеження стосуватимуться й тих осіб, які вийдуть на пенсію за спеціальними законами (держслужбовці, науковці, прокурори та інші), яким у період праці на посадах, з яких вони вийшли на таку пенсію, виплачуватимуть загальну страхову пенсію, а після звільнення з цих посад — належну їм спеціальну. Якщо ж державний службовець чи науковий працівник перейдуть на будь-яку іншу роботу, то можуть там працювати — нічого їхнім спецпенсіям не загрожує.

Телефонує з Києва Ольга Антонівна Крилова. Казали, що пенсійний вік жінкам підвищуватимуть поступово — кожного року на півроку. А з'ясувалося, що це не так: кожні півроку додають по півроку. Я вже була в пенсійному фонді, там запитали про дату мого народження, подивилися документи і сказали, що народжені в березні 1957-го виходитимуть на пенсію в 56 років. Я почала рахувати сама: якщо в цьому році виходять на пенсію жінки 1956 року народження, то з 1 вересня їм додадуть ще півроку, і ці півроку мали б діяти 12 місяців — до 1 вересня 2012-го. Чому ж мені, березневій, підвищили пенсійний вік на цілий рік? Як же так, нас надурили?

— Можливо, це ще змінять, адже закон поки що не оприлюднювали. Не забуваймо, що реформа повинна була стартувати раніше, тому й розрахунки були дещо іншими. Але, за нашими підрахунками, в 60 років на пенсію виходитимуть жінки, народжені 1961 року, і буде це в 2021-му. Отже, триватиме таке поступове підвищення справді майже 10 років.

Мене звати Антін Колодій, я з Тернополя. Напевно, усі знають, як українська влада зневажила дітей війни: додає їм до пенсії лише п'яту частину того, що належить за законом. Старенькі люди судяться: хтось виграє справу, а хтось — ні. Митарства, сльози, стреси, розпач... Доки це триватиме? Може, пенсійна реформа поклала цьому край, і тепер нам платитимуть те, що повинні?

— Пільги дітям війни були запроваджені іншим законом, а не пенсійним, тому тут і не могло нічого змінитися. Так, дітям війни додають до пенсії по 49,80 гривні. Цю надбавку виплачують за рахунок коштів державного бюджету, тому законом про державний бюджет на 2011 рік передбачено, що розмір цієї доплати визначає Кабінет Міністрів, і нині її сума становить 49,80 гривні.

На краще чи на гірше?

Телефонує до вас Михайло Решетняк із Калуша. Невдовзі вийду на пенсію. Тож сам порахував те, що мав би отримувати. Але почалася реформа, тому, напевно, і в нарахуванні пенсії відбулися якісь зміни. Чи не пояснили б які?

— У самій формулі розрахунку пенсії змін нема — це добуток осучасненої заробітної плати та коефіцієнта страхового стажу. Однак для осучаснення заробітку за старим законом беруть середню зарплату по Україні за попередній рік. Якщо ви цього року оформлятимете пенсію, то, напевно, рахували за показником 2010 року — 1982,63 гривні. А за новим законом братимуть показник середньої зарплати за три роки, які передують року звернення за призначенням пенсії, тобто у вашому випадку за 2008-й (1573,99 гривні), 2009-й (1650,43 гривні) і 2010-й (1982,63 гривні).

Вплине на розмір виплати й підвищення страхового стажу: жінкам — до 30 років, а чоловікам — до 35-ти. Раніше “зайві” роки (для жінок понад 20 років, а для чоловіків — понад 25) рахували як понаднормативний стаж, за який доплачували до пенсії. Тепер також доплачуватимуть, але нормативного стажу буде на 10 років більше.

Шановна редакціє, звертається до вас Микола Крикун із Чернівців. У мене таке запитання: за який період тепер братимуть зарплату для обчислення пенсії? Коли реформу обговорювали, то казали, що лише за період з 1 липня 2000 року, відколи запровадили персоніфікований облік... А що зазначено в законі тепер?

— На певний перехідний період — до 1 січня 2016 року — братимуть і зарплату за 60 календарних місяців, тобто за 5 років, до липня 2000-го (за умови, що така зарплата підтверджена первинними архівними документами), і за весь персоніфікований період з 1 липня 2000 року (але тут уже довідки не знадобляться, бо ці дані в нас обліковані).

Мене звати Галина Лубій. Окреслю таку незвичну ситуацію. Дві співробітниці, які мають по 28 років стажу, однакову зарплату, але народилися в різні місяці. Тому одна вже оформила пенсію, а друга мала зробити це у вересні. Але тепер не зможе, бо реформа продовжила жінкам пенсійний вік, та й стаж роботи збільшила до 30 років. Якщо вона, ота друга, все-таки вийде на пенсію, то скільки отримуватиме?

— Трохи менше, аніж перша, яка вийшла з повним страховим стажем — 20 років і має 8 понаднормативних років, за які доплачують. До того ж, за старим законом, як я щойно пояснювала, для осучаснення зарплати брали середню по Україні за попередній рік, а за новим — показники середньої зарплати за три попередні роки, що також позначиться на розмірі пенсії.

Вплине на неї і третій чинник — неповний пенсійний вік другої жінки. Адже, за новим законом, вона може до 2015 року виходити на пенсію в 55 років, проте за кожен місяць, якого не вистачає до досягнення нового пенсійного віку, її виплата зменшуватиметься на 0,5%. Друга жінка повинна була б відпрацювати ще 6 місяців, тож їй знімуть із пенсії 3%. При цьому з 55-річного віку вона зможе вийти на пенсію, якщо вже не працює.

Звертається до вас Любов Берч. Я 1959 року народження. Так уже чекала тої пенсії, а тепер доведеться працювати ще. Коли зможу вийти на заслужений відпочинок по-новому? І що мені порадите, може, таки варто оформити пенсію в 55 років?

— Якщо маєте роботу, то варто дочекатися нового пенсійного віку. Для вас він настане в 57 років і 6 місяців. Якщо ж підете в 55 років, то не тільки втратите роботу, але й за 30 місяців, яких вам не вистачає до нового пенсійного віку, пенсія зменшиться на 15%. А так вам, навпаки, доплачуватимуть по 2,5% за кожні додаткові півроку пізнішого виходу на пенсію. У вас таких періодів буде 5, тобто ваша пенсія може збільшитися на 12,5%. Крім того, і загальний стаж додадуть, і зарплату в дім приноситимете. Добре подумайте, що для вас краще.

Я пенсіонер — державний службовець із Луцька, Олександр Іванович. Маю дозвіл на роботу ще на 5 років, з яких відпрацював лише рік. Але тепер, за новим законом, держслужбовці не мають права працювати на пенсії. Чи мене також стосується ця заборона?

— Всі, кому вже призначили пенсію, користуються старими нормами та правилами. А вони дозволяють вам працювати після виходу на заслужений відпочинок, якщо маєте відповідний дозвіл. Реформа в цій частині стосується лише тих пенсіонерів, які почнуть виходити на пенсію з 1 вересня цього року. Відтоді держслужбовці-пенсіонери не мають права працювати на державній службі й отримувати спеціальну пенсію. Для них збільшили граничний вік такої роботи — до 62 років, а продовження служби не передбачили.

Зінаїдо Андріївно, порадьте, що маю робити. До пенсії по-старому залишалося півроку, а тепер доведеться ще півроку відпрацювати. Але, може, для інвалідів існують якісь поблажки? Маю третю групу інвалідності, 36 років страхового стажу...

— Якщо ви інвалід третьої групи і працюєте далі, то отримуєте 50% пенсії за віком. Після звільнення з роботи маєте право на пенсію з інвалідності у повному розмірі пенсії за віком ще до досягнення пенсійного віку. А вже коли досягнете, то перейдете на пенсію за віком, якщо це буде доцільно.

А перерахунку... 4 гривні

Мене звати Алла Георгіївна, маю 60 років, ще працюю. Чи мені перерахують пенсію по-новому? Адже реформа цього не скасувала? Востаннє пенсію мені перераховували рік тому.

— Нічого не змінилося — через кожні 24 місяці роботи працюючі пенсіонери і далі можуть вимагати перерахунку пенсії. Але треба брати до уваги деякі нюанси: перерахунок пенсії здійснюють із урахуванням допрацьованого страхового стажу, виходячи із заробітної плати, з якої обчислили пенсію.

Чи можете пояснити, в чому річ. Коли я звертався за перерахунком пенсії в 2008 році, то вона збільшилася на 250 гривень. А коли у 2010-му, то додали всього 4 гривні. При тій самій зарплаті й такому ж додатковому стажу. Чому така велика різниця? Виходить, працюєш два роки, а до пенсії додають лише кілька гривень? То чи варто взагалі працювати на пенсії?

— Ви ж працюєте не лише заради перерахунку, правда? А тепер по суті. Річ у тому, що 22 травня 2008 року Конституційний суд визнав норму закону — здійснювати перерахунок пенсій за показником середньої зарплати за минулий рік — неконституційною. Через це відновили раніше чинну норму, яка не передбачала перерахунку з урахуванням нового показника заробітної плати. Тож у 2010 році вам перерахували пенсію лише за додатковий стаж, тому й не було суттєвого підвищення. І реформа наразі залишила цей механізм перерахунку без змін. Та його все одно варто робити, бо збільшується страховий стаж.

Звертається до вас Людмила Кукурудзь. Мені 51 з половиною років. Порахувала, що на пенсію вийду в 58 з половиною. Чи встигну ще оформити пенсію на вибір, тобто у 55 років?

— Право дострокового виходу на пенсію діятиме до 1 січня 2015 року, тобто якщо ви народилися до 31.12.1959 року, то встигнете скористатись цією можливістю. Але повинні знати, що такий достроковий вихід виникає за певних умов. Давайте порахуємо. Якщо реформа набуде чинності з вересня цього року, а ви вийдете на пенсію в грудні 2014-го, коли вам сповниться 55, то до вашого нового пенсійного віку — 58,5 року залишатиметься 3,5 року, тобто 42 місяці. Значить, розмір пенсії вам зменшать на 21%. У багатьох випадках навіть таку виплату є сенс одержувати. Наприклад, людина вже не здатна працювати за станом здоров'я або не може знайти роботи, яка б її задовольняла. Тоді варто виходити на пенсію достроково.

Та якщо є улюблена робота, то вигідніше зачекати. Адже реформа передбачає стимулювання пізнішого виходу на пенсію. Людині доплачуватимуть по 2,5% за кожні півроку, так би мовити, зайвої роботи. Таким чином розмір пенсії може збільшитися навіть на 25%. Тож рахуйте, що вам вигідніше: вийти на пенсію в 55 — і мати на 21% менше чи ще трохи попрацювати — і мати більше.

Мене звати Петро. У серпні виходжу на пенсію, вже готую документи. Чи не підкажете, Зінаїдо Андріївно, зарплату за які роки найкраще взяти для нарахування пенсії? Ну щоб найбільш вигідним був показник середньої зарплати.

— Для обчислення заробітної плати ви повинні надати довідку про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 1 липня 2000 року. Насамперед вам треба визначити, в які роки мали найвищу зарплату, можливо змінювалися посада, оплата праці. Визначених коефіцієнтів заробітної плати немає, це треба рахувати, зіставляючи вашу зарплату із середньою по Україні за той же період. І робити це, до речі, помісячно.

Євгенія РОМАНІВ, фото Reuters

„Експрес” № 79 (5846) 21 — 28 липня 2011 року

Анонс

Продовження розмови із Зінаїдою Берік знайдете в першому номері нової газети “Вісник пенсіонера”, яка вийде друком у четвер, 28 липня.

Зміст