НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

ДАІ любить гоп-стоп

Зміст

Довести, що не вживав наркотиків, водієві вдалося лише в іншій області

Тарас Сас і Роман Яремко — дві жертви налагодженої схеми “розводу”, до якої вдаються бригади з виловлювання “наркоманів”... Обидва стверджують, що даїшники та наркологи у змові: залякують водіїв, фальсифікують аналізи та вимагають гроші.

...18-річний студент Тарас Сас не п'є і не курить. Та одного вечора після зустрічі з працівниками ДАІ та наркологами його записали в наркозалежні. Тоді, їдучи вулицею Народною зі швидкістю близько 40 кілометрів за годину, Тарас помітив, як позаду заблимало патрульне авто. Хлопець з'їхав на узбіччя. Автоінспектор рвучко відчинив двері водія, не відрекомендувався, а одразу ж вихопив із рук документи: “У нас операція з відпрацювання по наркотиках”. Інспектор Андрій Драпчук почав обшукувати авто. Відчинив задні дверцята, поліз під сидіння...

“Він сказав, що в мене розширені зіниці, й став випитувати, чи я щось курив, — згадує хлопець. — Склавши протокол, вимагав, щоб я його одразу ж підписав, але я відмовився. Запропонував їхати на експертизу. Я погодився, бо нічого не вживаю і не вживав. І ми поїхали в наркологічне відділення на вулиці Науковій, 49а”.

У наркодиспансері медпрацівниця пані Удалова завела хлопця в маніпуляційний кабінет. “Забравши у мене баночку зі сечею, жінка забігла в котрийсь із інших кабінетиків, — розповідає Тарас. — Хвилин за десять мене завели до неї. Там медпрацівниця капала з мензурки рідиною з однієї з багатьох баночок для аналізу, що були не помарковані, на якусь штукенцію. Прямокутну, білого кольору з кольоровими вставками. Поміряла мені тиск, сказала, що маю дуже високий, проте не уточнила, який саме. А ще через мить заявила, що в мене реакція на морфін — позитивна!

Я був упевнений, що нічого такого не вживав. Жінка ще кілька хвилин вимагала від мене підпису на документах, проте я відмовився, бо не наркоман! Працівник ДАІ намагався забрати в мене ключі від автомобіля, погрожуючи, що коли відмовлюсь, він викличе евакуатор”.

Невдовзі до наркодиспансеру приїхав батько хлопця, Василь Сас.

“Я попросив, щоб цей експрес-тест зробили повторно у моїй присутності, — каже чоловік. — Працівники диспансеру відмовилися, мовляв, тест вартує аж 270 гривень. Я витягнув гроші й сказав, що негайно оплачу повторний. І почув: “Не викручуйтесь, бо ви нічого не доведете”. Але потім дали мені зрозуміти, що мають змогу виправити ситуацію — за певну винагороду, звісно... У той час на моїх очах інспектор писав протокол, та син відмовився його підписати”.

Саси довго шукали у Львові, де повторно зроблять аналіз на вміст наркотиків у крові. Були і в лікарні на вулиці Топольній, і на Пекарський, де роблять судмедекспертизу — їм відмовили, а в наркодиспансері на Богдана Лепкого взагалі заявили: “Нам проблеми не потрібні”.

Наступного дня на прийомі у головного лікаря Львівського обласного наркологічного диспансеру Мирослави Кабанчик журналіст “Експресу” разом із Тарасом Сасом запропонував власним коштом зробити той самий тест під її безпосереднім контролем. Головний лікар відповіла, що попередній аналіз проводився на закордонному обладнанні вартістю п'ятсот тисяч євро, “котре не помиляється”. Тим більше, занадто пізно робити такий аналіз...

Та запевнення пані Кабанчик не відповідали дійсності. Журналіст із водієм, “озброївшись” відеокамерою та диктофоном, знову поїхали у лабораторію “Ви робили аналіз у барокамері?” — запитали ми працівницю. Та розсердилася: “Яка барокамера? То — експрес-тест!!!”

Наступного дня ми з Тарасом Сасом поїхали до іншої області. Хлопець пройшов медичний огляд в Івано-Франківському обласному наркологічному диспансері й експертизу у нарколога Євгена Іванціва. Довідка свідчить: у Тараса Саса будь-яких ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, що знижують увагу та швидкість реакції, не виявлено!

Пані Кабанчик запевняла, що повторну експертизу проводити вже запізно, та нарколог Іванців пояснив: “Морфін є досить важким наркотиком і виводиться з організму впродовж двох-трьох тижнів”.

За кілька днів “наркотична” історія повторилась. Уже з іншою людиною — 36-річним Романом Яремком. Він їхав вулицею Стрийською. Несподівано його зупинив патруль. До водія підійшов інспектор Тарас Калиновський, попросив документи. “Питаю, чого мене зупинили? — згадує Роман Яремко. — Інспектор каже, що шукають зброю. Я відчинив багажник, даїшник його оглянув, потім салон, подивився на номер кузова, нічого не знайшов. Тоді каже: “Ви наркоман! Чого це ви такі бліді?” Пояснюю йому, що вже близько шести років хворію на виразку шлунка. Погодився поїхати на експертизу в наркодиспансер, що на вулиці Науковій, 49а”.

І знову той самий лікар Удалова знайшла наркотик — марихуану. Чоловік оторопів, попросив провести експертизу ще раз власним коштом, та йому категорично відмовили. Сюжет той самий... Роман, зрозумівши, що це “розвод”, відмовився підписати протокол. Задля повторної експертизи теж об'їздив чимало клінік, та всі відмовлялись, мовляв, проблеми не потрібні.

У справі Тараса Саса вже відбулось судове засідання. Для свідчення викликали лікаря Удалову. Вона заявила, що “своїх тестів на наркотики у лабораторії на той час НЕ БУЛО!!!” А ті тести, на основі яких був зроблений висновок про наркотичне сп'яніння Тараса, надали працівники ДАІ, які його супроводжували. Справу було закрито, проте — “за терміном давності”.

А чоловік, порушення проти якого журналісти крок за кроком не фіксували, заплатив штраф — близько трьох тисяч гривень...

Олег ЄЖИЖАНСЬКИЙ

„Експрес” № 52 (6347) 17 — 24 травня 2012 року

Зміст