НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

Не спи багато — захворієш

Зміст

Пересипання не менш шкідливе для здоров'я, аніж недосипання

Те, що хронічне недосипання шкодить здоров'ю, — відомо. А от днями шотландські вчені заявили: якщо ти спиш, скільки заманеться, то це також не дуже добре.

А де, власне, та межа між недо- й пересипанням? Про це наша розмова з Олександром Бузуновим, директором київського Центру медицини сну, та Володимиром Родіоновим, доцентом, провідним науковим співробітником Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України.

— Згідно зі статистикою, ті, що сплять менше ніж шість годин на добу, на 70 відсотків частіше страждають від нервових розладів. Це правда?

В. Родіонов:

— Це справді так. Адже ніщо так дорого не обходиться організмові, як брак сну. Він потрібний нам, щоби відновити сили, а для цього треба спати не менше ніж вісім годин на добу.

— А чим же тоді шкідливе пересипання?

О. Бузунов:

— У результаті пересипання людина прокидається кволою, з болем голови. У неї порушуються біологічні ритми, може навіть змінитися гормональний фон, що впливає на всі органи та системи організму. При хронічному недосипанні, коли ви щодня не висипляєтеся, час від часу організм вимагатиме сну. Тому у вихідні можна поспати трохи довше, ніж завжди. Але якщо людина пересипає постійно, у неї поступово зникає глибока фаза сну, під час якої організм максимально відновлюється, а тому виникають різноманітні хворобливі стани. І врешті людина, що спить більше за норму, рано чи пізно „доспиться” до безсоння.

— А яка ця норма?

О. Бузунов:

— Для чоловіків вона становить сім годин на добу, а для жінок — вісім. Діти та старші люди можуть спати і більше — цього вимагає їх нервова система. І під час хвороби організм вимагає більше сну, під час якого прискорюється одужання, адже максимально активується імунна система. Але індивідуальна норма сну в кожного своя. Комусь для повного відновлення треба спати дев'ять годин, а комусь вистачає й чотирьох.

— Як же вирахувати свою норму?

О. Бузунов:

— Скажімо, на правильно підібраний час сну вказує те, що людина прокидається без будильника бадьорою та повною сил. Часом буває, що й спав ніби довго, але встати ніяк не можеш. Це вказує на те, що людина пробудилася не в тій фазі сну, а тому й прокидання буде важким. До речі, якщо ви прокинулися у правильній фазі сну, то пам'ятатимете свої сни. Це також один із показників.

В. Родіонов:

— Ще одна хитрість повноцінного сну — засинання та прокидання в один і той самий час. До речі, засинати краще від десятої до дванадцятої години ночі. Саме в цей час біоритми людини налаштовані на сон, який забезпечить максимально повноцінний відпочинок.

Марина МОРОЗ

„Експрес” № 122 (5453) 4 — 11 листопада 2010 року

Зміст