НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ

Контактний телефон: (068) 005-30-36

А озера... „гаснуть”

Зміст

Шацькі водойми перетворюються на болота

Визначальною особливістю Шацького краю Волині і велика кількість озер, які утворили одну з найбільших, озерних, систем Європи.

У сучасних межах Шацького національного природного парку є 23 озера загальною площею 6338,9 гектара. Проте нині низка чарівних водойм волинського по-озер'я опинилась на межі „згасання”.

Таким терміном науковці називають поступове заболочення природних водойм. Внаслідок того, що озера „живуть” у краї вже десятки мільйонів років, у них змінилась біологічна активність. Нині водойми почали заростати та заболочуватись. Тішить те, що заболочення не зачепили найбільші волинські водойми — Світязь, Люцимер, Пулемецьке озеро.

Натомість озеро Линовець вже зникло із карти озер Волині. Ще тридцять років тому селяни з навколишніх сіл тут купались. А нині підходу до озера вже немає — водойма поросла очеретом, водоростями і замулилась.

„Ряд малих озер краю сьогодні вже перетворився на болота, — розповідає Петро Юрчук, директор Шацького національного природного парку. — Раніше ми налічували 24 озера, та одне озеро вже зникло зовсім. На стадії повного зникнення і озеро Плотиччя, що входить до господарської зони парку. Потрібно чистити його і відтворити попередній стан”.

Таких малих озер, які вже „згасають”, у Шацькому поозер'ї набралось десять. Науковці парку стверджують, що врятувати екзотичні водойми можливо. Однак на цьому шляху виникає ряд перепон.

„Найперше потрібно провести геологічну розвідку і з'ясувати кількість сапропелевих мулів, а тоді визначити спосіб їх добування. — провадить далі пан Юрчук. — У такий спосіб водойми можна очистити. Але, з другого боку, ці території належать до природно-заповідного фонду, тому цьому повинна передувати екологічна експертиза. Зазвичай науковці кажуть, що тут ростуть „червонокнижні” рослини. Але вони не думають про те, що через певний час ця флора зникне, а на місці озера залишиться лише порожнє місце!”

У боротьбі за волинські озера науковці парку покликаються на білоруський досвід. Адже сусідні водойми теж були під загрозою зникнення. Проте білоруські екологи домоглись очищення їх, і врятовані озера знову зажили повноцінним життям. Незважаючи на перешкоди, екологи все-таки підготували програму очищення озера Ритець. Але через чиновницьку тяганину справа так і не зрушила з місця, а готові проекти очищення вже четвертий рік припадають пилом.

Валентина КУЦЬ

„Експрес” № 101 (5378) 16 — 23 вересня 2010 року

Зміст